Amazon spouští vlastní dovážkovou platformu SWA, bude konkurovat přímo UPS a FedExu

13.  2.  2018 | Karel Javůrek | 1

Po delším čekání se stalo to, co se dalo předpokládat – Amazon spouští vlastní dovážkovou službu pro převoz balíků všeho druhu a bude tak konkurovat zaběhlým velkým firmám v tomto oboru.

Nová bezpečnostní funkce pro drony Amazonu: autodestrukce Nová bezpečnostní funkce pro drony Amazonu: autodestrukce

„Shipping with Amazon“ neboli ve zkratce SWA je název nové dovážkové platformy, ke které již Amazon směřoval nějakou dobu. Jeho zkušenosti v oblasti efektivní logistiky v rámci celého světa jednoduše zužitkuje do dalšího typu navazujícího byznysu, kterému vládnou „staré“ platformy jako jsou americké společnost UPS a FedEx.

SWA se bude rozjíždět postupně, nejprve se v následujících týdnech začne v Los Angeles a v průběhu roku pak v dalších amerických městech. Platforma bude zahrnovat vlastní řidiče a dodávky (Amazon má ale pronajatou i leteckou dopravu), přičemž systém bude převážet zboží jak přímo ze skladů k zákazníkovi, tak i přímo od vybraných obchodníků k zákazníkovi, což bude v mnohých případech ještě efektivnější, než přestup přes sklad Amazonu.

Jak je u Amazonu zvykem, ceny dopravy budou extrémně nízké, i pod hranicí nákladů, což bude znamenat velký problém pro stávající logistické firmy. Právě zmíněným hlavním konkurentům (FedEx a UPS) tak po oznámení okamžitě klesla cena akcií o více než 5 %.

Lze očekávat, že Amazon bude po USA mířit na další trhy, včetně Evropy. S takto silnou a efektivní konkurencí se tak budou muset vypořádat i lokální logistické firmy a to bude opravdu těžké. Takový gigant jako je Amazon má totiž takřka „neomezené“ množství peněz a buduje moderní a efektivní infrastrukturu, která bude znamenat použití nízkonákladových technologií, kterým nebudou moci stávající firmy bez inovací konkurovat cenou a pravděpodobně ani dalšími parametry – rychlostí či kvalitou.

Amazon chystá chytré náramky pro své skladníky. Budou hlídat každý pohyb ruky Amazon chystá chytré náramky pro své skladníky. Budou hlídat každý pohyb ruky

Typickým příkladem je nejen použití elektromobilů, ale také dronů, které si Amazon už několik let vyvíjí sám a plánuje je již brzy použit pro dodávku malých a lehkých balíků z blízkých skladů v rámci omezené lokality třeba i do 15 minut.

Jak funguje sklad Amazonu? Boj o zlomky sekund Jak funguje sklad Amazonu? Boj o zlomky sekund

Další článek »

Diskuze
1 příspěvek
Témata článku: Byznys, Amazon, USA, Drony, Evropa, UPS, Los Angeles, Akcie, Dlouhé čekání, Typický příklad, Silná konkurence, Platforma, Mnohý případ, SWA, Velký problém, Balík, Neomezené množství, Americká společnost, Letecká doprava, Moderní infrastruktura, Celý svět, Sklad, Fedex, Stará platforma, Malý balík
Sdílet článek
Další mobilní weby