Česko si polepšilo v kybernetické bezpečnosti. Jeden ze žebříčků dokonce vedeme

2.  8.  2017 | Aleš Pospíšil | 3
Česko si polepšilo v kybernetické bezpečnosti. Jeden ze žebříčků dokonce vedeme

Česká republika si polepšila v oblasti kybernetické bezpečnosti. Podle estonského projektu National Cyber Security Index (NCSI) jsme se umístili dokonce na prvním místě. V hodnocení OSN realizovaném Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) jsme se zlepšili o šest příček, tj. posun na pětatřicáté místo. Zatímco dva roky zpět ČR v tzv. Global Cybersecurity Index obsadila sdílenou 41. až 43. příčku.

BP_JP_2.png
Stále máme co dohánět (obr.: CZ.NIC)

Srovnání připravenosti a vyspělosti jednotlivých zemí v oblasti kybernetické bezpečnosti je založeno především na hodnocení oblastí jako je legislativa, organizační kapacity či mezinárodní spolupráce, ale posuzují se i další parametry. Oba žebříčky mají své specifické metriky, estonský NCSI se zaměřuje na vnitřní bezpečnost, proto jsou rozdílné.

Facebook zpřísňuje metr, za nenávist vás odstřihne i od Messengeru Facebook zpřísňuje metr, za nenávist vás odstřihne i od Messengeru

Ke zlepšení hodnocení ČR v oblasti kybernetické bezpečnosti významně přispělo i sdružení CZ.NIC. Vedle fungování vlastního Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ byly výslovně oceněny například novinky Aktuálně z bezpečnosti (AZB), nebo i aktivity Národního bezpečnostního úřadu a vládního pracoviště CERT.

e8e7ed5a-0475-4318-a484-4c51e1cc2beb 8e51ac51-3208-44ec-b69d-9cdee6821375
Hodnocení národní kybernetické bezpečnosti podle projektu NCSI

Dle sdružení CZ.NIC se věci posouvají správným směrem a kybernetická bezpečnost ČR, respektive připravenost na útoky, se postupem času zlepšuje.

Další článek »

Diskuze
3 příspěvky
Témata článku: Bezpečnost, Statistiky, CZ.NIC, Kybernetická bezpečnost, Žebříček, Bezpečnostní tým, Hodnocení, Jed, Národní bezpečnost, První místo, ITU, Vnitřní bezpečnost, Jednotlivé země, Mezinárodní spolupráce, Česká republika, Správný směr
Sdílet článek
Další mobilní weby