EU: Apple, Google a další musejí platit daně v Evropě. Konec výhodných rájů

6.  3.  2018 | Jakub Čížek | 18

Evropská unie už nějaký čas připravuje plán, jak narušit některé účetní strategie hromady nadnárodních firem, které se tak vyhýbají placení daní přeléváním peněz do daňových rájů. Tyto daňové optimalizace umožňuje třeba Irsko, které je nyní ve sporu s EU.

Evropský pupek IT: Irsko. Jak je to možné? Evropský pupek IT: Irsko. Jak je to možné?

Unie by s touto praxi ráda něco udělala, přičemž se nabízí zavedení nové daně z tržeb ve výši 2 až 6 %. Podle francouzského ministra financí by se měla cifra blížit spíše té spodní hranici – jakékoliv vyšší zdanění by totiž unie prosadila jen velmi těžko.

Apple a Google v Británii téměř neplatí daně Apple a Google v Británii téměř neplatí daně

I tak však analytici předpokládají, že si to firmy nenechají jen tak líbit a o daně se ještě svede litý boj. Daňových optimalizací totiž hojně využívají i obří technologické společnosti jako Apple, Google nebo Facebook.

Pokud by odváděly daň z tržeb, kontroverzní přelévání zisků do daňových rájů, aby byla evropská pobočka pro daňové účely papírově chudší, než ve skutečnosti je, by bylo irelevantní.

Další článek »

Diskuze
18 příspěvků
Témata článku: Google, Apple, Facebook, Byznys, Amazon, Daně, Evropa, Evropská unie, Přelévání, Nadnárodní firma, Daňový ráj, Optimalizace, Irsko, Tržby, Daň, Litý boj, Daňová optimalizace, Spodní hranice, Francouzský ministr, Evropská pobočka, Finance
Sdílet článek
Další mobilní weby