GM má samořidící auto bez volantu a pedálů, chce ho prodávat už v roce 2019

12.  1.  2018 | Karel Javůrek | 6

Plně autonomní automobily jsou už za rohem a svědčí o tom i nová ukázka od americké automobilky General Motors, která představila nový model Cruise - auta bez řidiče, který chystá masivně prodávat už v roce 2019.

General Motors se loučí se spalovacími motory. V roce 2023 chce mít 20 elektromobilů General Motors se loučí se spalovacími motory. V roce 2023 chce mít 20 elektromobilů

Hlavní odlišností od mnoha konkurentů je to, že automobil není vybaven ani volantem, ani pedály, řízení je tak možné pouze skrze interní autonomní systém využívající počítačový hardware a umělou inteligenci vyhodnocující data ze senzorů.

Bude se jednat o elektromobil čtvrté generace řady Chevy Bolt s označením Cruise, který se v roce 2019 bude hromadně vyrábět v továrně v Michiganu. Jak lze vidět na ukázkovém videu, pasažéři mají na předních sedačkách k dispozici pouze multimediální a ovládací panel s displejem uprostřed, vzadu je pak k dispozici displej na zadní straně levé i pravé sedačky.

Protože konkurence je velká, snaží se GM vše co možná nejvíce urychlit, avšak stále s ohledem na maximální bezpečnost. Společnost uvádí celkem 12 sekcí, které se týkají bezpečnostních prvků – například detekce a reakce na objekty, bezpečnostní systémy (airbagy), zabezpečení interního systému, validace situace pro co nejnižší nebezpečí a vyhodnocování případného nárazu, chování po srážce, neustálé nahrávání (dvě nezávislé černé skříňky), zabezpečení systému proti hackerům a osvěta mezi uživateli. GM zatím model stále testuje na běžných silnicích.

Škoda Vision E: Český elektromobil, který umí řídit sám Škoda Vision E: Český elektromobil, který umí řídit sám

Další článek »

Diskuze
6 příspěvků
Témata článku: Umělá inteligence, Automobily, Elektromobily, General Motors, Multimediální panel, A/B, Michigan, Interní systém, Volant, Autonomní automobily, Displej, Běžná silnice, Maximální bezpečnost, Bezpečnostní systém, Případný náraz, Sedačka, Ukázkové video, Americká automobilka, Cruise, Čtvrtá generace, Generace řady, Nová ukázka, Zabezpečení, Bezpečnostní prvek, Počítačový hardware
Sdílet článek
Další mobilní weby