Jde do tuhého. Oracle požaduje 9 miliard dolarů za zneužití Javy v Androidu

3.  4.  2018 | Martin Chroust | 19

Oracle se připravuje na finální právní bitvu s Googlem. Podle Oraclu Google neoprávněně využil programovací jazyk Java v systému Android. Spor se táhne už od roku 2010, kdy se rivalové nedokázali shodnout na tom, co byla „přípustná“ inspirace a co „cílené zkopírování“ knihoven programovacího jazyka Java. V roce 2016 dokonce Oracle (neúspěšně) loboval u Evropské Komise.

Vy máte na Androidu ikonky a widgety? Ale fuj. Zkuste toto Vy máte na Androidu ikonky a widgety? Ale fuj. Zkuste toto

Vše podle Oraclu začalo tím, že chtěl Google zachovat kompatibilitu s aplikacemi napsanými v Javě. Ovšem, místo toho aby si Google pořídil řádné licence k používání Javy od Sun Microsystems (ještě předtím, než firmu odkoupil právě zmiňovaný Oracle), vybral si z Javy určitou část kódu a zbylé části nahradil vlastními implementacemi.

Spory Oraclu a Googlu zřejmě mohou za to, že je od loňska hlavním programovacím jazykem Androidu Kotlin. Nikoliv doposud používaná Java

Google se celou dobu ohrazoval tím, že využití Java API od Oraclu je začleněno mezi „Politiky spravedlivého používání“ (tzv. Fair use), protože tím chtěl dosáhnout kompatibility s platformou Java. V roce 2014 však americký Federální Soud rozhodl, že API jsou kopírovatelná a zamítl tak protiargumenty Googlu. Zejména proto, že americký gigant neměl nikdy v plánu plnou kompatibilitu s Javou, pouze částečnou v rámci použitého kódu.

Odborníci varují: Oracle by mohl pohřbít Javu. Přestává jej údajně zajímat Odborníci varují: Oracle by mohl pohřbít Javu. Přestává jej údajně zajímat

Letos by měl být vleklý právní spor konečně dotažen do konce. Google však tahá za kratší konec, a jeho jedinou nadějí je tlak na přehodnocení hodnocení třemi předsedajícími soudci nebo to, aby se soudní řízení projednávalo před celou porotou, upozorňuje Bloomberg.

V nejhorším případě se může Google ještě obrátit na Nejvyšší soud v USA, jehož verdikt je nezvratný. Ve sporu navíc nejde o „žádné drobné“, Oracle po Googlu požaduje za zneužití Javy 9 miliard dolarů (cca 185,8 miliard Kč).

Android loni oslavil 10 let své existence:

Další článek »

Diskuze
19 příspěvků
Témata článku: Google, Byznys, Android, USA, Oracle, API, Java, Kompatibilita, Celá doba, Miliarda dolarů, Programovací jazyk, Nejvyšší soud, Právní spor, Jediná naděje, Zbylá část, Určitá část, Použitý kód, Bloomberg, Jazyk, Zneužití, Java API, Americký gigant, Dolar, Spor, Nejhorší případ
Sdílet článek
Další mobilní weby