Nový levný adaptér Aquantia AQtion umožní provozovat ethernet s rychlostí 5 Gb/s na běžných kabelech typu Cat 5e

16.  5.  2017 | Karel Javůrek | 23

Komponenty pro ethernet s rychlostí 10 Gb/s (10BASE-T) jsou pro domácí použití stále extrémně drahé a navíc vyžadují i dražší kabely typu Cat 6, které byste ve většině domácností hledali jen těžko. Většina lidí je tak kvůli nataženým levným kabelům Cat 5e stejně omezena na klasický gigabitový ethernet, který je rozšířený i v rámci integrovaných čipů na základních deskách, routerech a dalších zařízení.

Asus začal prodávat levný a luxusní hliníkový switch s podporou 10Gbitového ethernetu Asus začal prodávat levný a luxusní hliníkový switch s podporou 10Gbitového ethernetu

Pokud ale chcete větší rychlost, bez toho aniž byste museli měnit a kupovat drahé kabely a komponenty, na trhu bude k dispozici nová ethernetová karta do slotu PCI Express - Aquantia Aqtion AQN-108.

Karta se pyšní podporou rychlostí 2,5 Gb/s nebo 5 Gb/s na ethernetových kabelech typu Cat 5e. Cena je přitom poměrně nízká – 99 dolarů (přibližně 3 tisíce korun s DPH). Pokud máte kabely typu Cat 6 a chtěli byste ještě k tomu navíc podporu 10Gbitového ethernetu, můžete zvolit mírně dražší model AQN-107, který má stanovenou cenu 127 dolarů (přibližně 3 800 Kč s DPH).

Oba adaptéry mají pouze jeden port a na trhu se objeví i pod různými značkami od různých výrobců, podobně jako to bývá u grafických karet. Mezi prvními by tak měl být například Asus nebo ASRock.

Další článek »

Diskuze
23 příspěvků
Témata článku: Hardware, Technologie, Asus, Router, Základní deska, DPH, Velká rychlost, Většina lidí, Různí výrobci, Domácí použití, Grafická karta, Integrovaný čip, Ethernetový kabel, Dolar, Drahý model, GB, Kabel, PCI Express, Typ, Adaptér, Běžný kabel, Levný kabel, Rychlost, Nový, Provoz
Sdílet článek
Další mobilní weby