Povedlo se: Apple doplatí v Irsku přes 15 miliard dolarů na daních

6.  12.  2017 | Stanislav Janů | 12

Apple doplatí v Irsku na daních přes 15 miliard dolarů (více než 323 miliard korun). Měl by tím ukončit spor, který vede Evropská komise s ostrovním státem kvůli tomu, že nevymáhá daně, které Apple nemusel platit díky individuálním daňovým výhodám.

Apple, zaplať 13 miliard eur na daních! Irsko to chce zkusit po dobrém a vyhnout se soudu Apple, zaplať 13 miliard eur na daních! Irsko to chce zkusit po dobrém a vyhnout se soudu

Irská vláda tolerovala Applu existenci společnosti Apple Sales International, kam byla převáděna většina financí utržených v Evropě, na blízkém východě a v Indii. Dceřiná firma přitom sídlí v jednom z daňových rájů a v Irsku tak byla zdaněna jen minimální část zisků. V roce 2014 to mělo být pouze 0,005 % ze zisku. Běžnou daní v Irsku je přitom 12,5 %.

Právě s Apple Sales International uzavřel smlouvu každý zákazník, který v jednom z Evropských států od Applu nakoupil libovolný produkt. Kvůli tomu, že Irsko tento postup tolerovalo, poslala jej Evropská komice k Soudnímu dvoru EU loni na podzim.

Tim Cook v otevřeném dopisu: Pomohli jsme evropské ekonomice a toto je odměna? Tim Cook v otevřeném dopisu: Pomohli jsme evropské ekonomice a toto je odměna?

Podle nové zprávy irského ministra financí (Reuters) bude tento spor urovnán bez nutnosti soudů a Apple zaplatí požadované vyrovnání ve výši 13 miliard eur. Doplatky začne Apple do Irska posílat na speciálně zřízený účet v prvním čtvrtletí příštího roku.

Další článek »

Diskuze
12 příspěvků
Témata článku: Apple, Evropa, Evropská unie, Soudy, Indie, Příští rok, Nová zpráva, Daňový ráj, Daň, Ostrovní stát, Finance, Irsko, Dolar, První čtvrtletí, Evropská komise, Miliarda dolarů, Evropský stát, Miliarda, Dceřiná firma, Reuters, Blízký východ, Euro, Soudní dvůr, Libovolný produkt, Irská vláda
Sdílet článek
Další mobilní weby